SUDSKE kazne zbog nesprečavanja brutalnog vršnjačkog nasilja nad učenikom Aleksom Jankovićem (14) iz Niša, kao i inicijativa iz Novog Sada da se u sve škole uvede “Aleksin čas”, na kojem bi se govorilo o maltretiranju, jedan su od načina da se ukaže na veliki problem zlostavljanja dece u Srbiji.
Nesrećni Aleksa je 10. maja prošle godine izvršio samoubistvo, skokom sa trećeg sprata zgrade u kojoj je živeo, posle više meseci fizičkog i verbalnog zlostavljanja koje je trpeo od sedmoro vršnjaka u niškoj Osnovnoj školi “Sreten Mladenović Mika”.
Iako je više puta imao i fizičke i psihičke posledice - potres mozga, nogu u gipsu, psihijatrijsku dijagnozu “posttraumatski sindrom”, škola ništa nije preduzela da spreči vršnjačko nasilje.
Tako je utvrdio Prekršajni sud u Nišu, koji je izrekao maksimalne zakonske kazne ovoj i nekadašnjoj direktorki Suzani Popović Ickovski, jer nisu preduzeli propisane mere za sprečavanje dugotrajnog i brutalnog vršnjačkog nasilja nad učenikom Aleksom Jankovićem.
SAZNANJAZAMENICA zaštitnika građana navodi da je oktobra 2010. do aprila 2011. Osnovna škola “Sreten Mladenović Mika” imala saznanja ili prijave na više slučajeva fizičkog i psihološkog nasilja nad Aleksom, ali i nad drugim učenicima.
Škola je, bez ijedne olakšavajuće okolnosti, kažnjena sa 500.000 dinara, a direktorka sa 50.000 dinara zato što su, kako je navedeno, prekršili Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakon o prekršajima.
Prema navodima pravosnažne presude, škola i direktorka su “krivi su jer su u periodu od 20. oktobra 2010. do 10. maja 2011, propuštanjem dužnog nadzora, iako su bili svesni da njihovim nečinjenjem može nastupiti zabranjena posledica, ali su olako držali da neće nastupiti”.
Nisu blagovremeno preduzeli i odgovarajuće mere propisane pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru za nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje.
- I za ovo malo pravde smo se krvavo borili, a ni sami ne znamo odakle nam snage i strpljenja - kaže Aleksin otac Bojan Janković. - Sada očekujemo da ministar prosvete Žarko Obradović konačno održi reč datu prošle godine, da će odmah nakon pravosnažne presude da preduzme sve mere protiv osuđenih.
U međuvremenu, pred Višim sudom u Nišu završen je i krivični postupak protiv trojice maloletnika koji su Aleksu fizički i verbalno zlostavljali, pokrenut po prijavi Grupe za suzbijanje maloletničke delinkvencije niške policije.
DIREKTORKASUZANA Popović Ickovski prošlog novembra je podnela ostavku, a prethodno je javno tvrdila da je škola učinila sve što je bilo do nje, kao i da je Aleksa bio “problematičan” i da “nije samo sedeo i trpeo nasilje, već se i on tukao”.
Vođa” nasilnika dobio je pojačan vaspitni nadzor, šest meseci do dve godine, a dvojica dečaka po ukor suda. To su maksimalne zakonske kazne za njihov uzrast.
U međuvremenu, krajem marta ove godine, zamenica Zaštitnika građana Tamara Lukšić Orlandić je, povodom pritužbi roditelja nesrećnog Alekse, ustanovila da su i u radu Kliničkog centra Niš načinjeni propusti koji se ogledaju i u propuštanju zdravstvene ustanove da blagovremeno formira tim za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja.
U njenom izveštaju navodi da su roditelji Alekse uvereni da je odluka da izvrši samoubistvo bila rezultat trpljenja nasilja u školi tokom dužeg vremenskog perioda.
ŠKOLSKI ČAS U ZNAK SEĆANJA
INICIJATORI peticije za odbranu maloletnog K. V. iz Kaća i predlagači zakona “Pravo na samoodbranu”, ovih dana će registrovati organizaciju “Bezbednost dece”, u čije ime će biti predložen nacrt zakona, koji treba da doprinese većoj bezbednosti dece u našoj zemlji.
Sandra Anušić, inicijator peticije, kaže da je cilj ove organizacije oslobađanje od krivice petnaestogodišnjaka iz Kaća i adekvatno kažnjavanje dvojice starijih napadača, nastavak dečakovog bezbednog pohađanja škole, kao i utvrđivanje odgovornosti svih nadležnih u slučaju K. V.
Pored toga organizacija će tražiti izmene i dopunu Krivičnog zakona i svih ostalih akata kojima se regulišu krivična dela učinjena prema deca i pitanje samoodbrane. Takođe će se zalagati za uvođenje časa u svim školama na kojem bi se govorilo o nasilju i zlostavljanju i da se nazove “Aleksin čas” u znak sećanja na dečaka iz Niša. 
(Lj. P.)